Öne çıkanlar
Bayram değil seyran değil

Bayram değil seyran değil

Kalenin kapıları açılmıyorsa surlardaki gediklerden içeri girerek kapıları ardına kadar açmak mümkün olur mu ? Olur !

Bu ayın sonlarında İrlanda´nın gerçekleştireceği tahvil ihracına katılacağını açıklayan Japonya, Avrupa´nın mali sıkıntı içindeki ülkelerini kurtarma çalışmalarına destek verdi.

Japonya Maliye Bakanı Yoshihiko Noda, Avrupa Finansal İstikrar Fonu tarafından bu ayın ilerleyen günlerinde ihraç edilecek tahvillerin yüzde 20´sinden fazlasını satın almayı planladıklarını söylemesi ve diğer bir Asya ülkesi olan Çin´in ise geçen haftalarda İspanya´dan doğrudan tahvil satın almayla ilgilendiğini açıklaması Euro piyasasında erken bahar havası yaşanmasına neden oldu.

Euro bölgesi, bu ayın sonunda İrlanda ekonomisine yardımcı olmak için büyük miktarda tahvil ihraç etmeyi planlıyor. Japonya, Avrupa´nın kurtarma çabalarına olan güveni artırmak adına, ihraç edilecek tahvillerden satın alacak olması piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Toplam büyüklüğü 440 milyar euro olan EFSF, AB tarafından mali sıkıntılar yaşayan ülkelerine yardım etmek amacıyla Haziran 2010´da kurulmuştu.

Çin ise daha önce önemli miktarda borç krizinin ilk kurbanı Yunanistan tahvillerinden de satın almıştı.

Japonya satın alacağı tahvilin miktarını açıklamıyor fakat Nikkei Borsası´ndan yetkililer, Tokyo hükümetinin ilk ihraçta alacağı payın toplamda 100 milyar yen (903 milyon euro) tutarında olacağını belirttiler. Japonya ve Çin´in elinde yeterince euro rezervi bulunmaktadır. Bu nedenle tahvil satın alımlarında kendi rezervlerini kullanacak olan bu ülkelerden gelecek alımlar döviz kurlarını fazla etkilemez. Ayrıca, Japonya ve Çin´den gelecek yardım, euro bölgesindeki temel sorunlara da çözüm getirmez. Euro´da yaşanmakta olan bahar havasına rağmen euro bölgesindeki mali sıkıntılar halen piyasaları endişelendirmeye devam ediyor.

Portekiz´in tahvil ihalesinde daha ucuz borçlanmış olması bile endişeleri gideremezken JPMorgan CEO´su tarafından yapılan ABD´de iflaslar artacak açıklaması, ve bu açıklamada; ülkede belediyelerin iflas etme ihtimallerinin yüksek olduğunu, bu yüzden yerel yönetim tahvillerine yönelirken dikkatli olunması gerektiğini söylemesi piyasaların tedirginliğini artırdı. ABD´de yuan´nın değer kazanması beklentileri sürerken Çin, ticaret fazlasının 13.1 milyar dolara inmesi nedeniyle yuan konusundaki tavrını değiştirmeyecektir.

Bir zamanlar bazı önlemlerle Avrupa kalesinin kapısını aralamakta zorlanan Japonya ve Çin şimdi euro hareketiyle kale duvarlarında açtıkları gediklerden içeri girerek kale kapılarının ardına kadar açılmasını sağlamaya çalışıyor.

´´Bayram değil seyran değil Çin ve Japonya ´euro´yu neden öptü?´´ diye düşünebilirsiniz ama unutulmaması gereken gerçek, Avrupa kapılarının uzak doğuya ardına kadar açılması gerçeğidir.

Benzer yazılar