Öne çıkanlar
Erhan Yurdayüksel: Cumhuriyet Kadınları…

Erhan Yurdayüksel: Cumhuriyet Kadınları…

« Çocuk Gelinler » aynı zamanda ekonomik bir problemdir.

Afganistan’da açlığın pençesinde çaresiz kalan aileler hayatta kalabilmek için çocuklarını, daha ziyade kız çocuklarını cüzi miktarlarda para karşılığı satıyorlar.

Çocuk gelin Aynur: “Gece olduğunda çok korkuyordum, odasına bile giremiyordum.

Cinsel ilişkiyi bile bilmiyordum…”diyor.

Çocuk gelinlerin yıllardır yaşadıkları dram bitmiyor.

Geçmiş yıllarda 54 ilde yürütülen araştırma, çocuk yaşta evlilikler kadar cinsel istismarla karışı karşıya kalan “çocuk yaştaki kızların” da can yakan hikâyelerini gün yüzüne çıkarmıştı.

Bir yanda 14 yaşında okuldan alınıp 10 bin TL karşılığı 70 yaşındaki bir adama verilen çocuğun hikâyesi, diğer yanda “Hayatımda değiştirmek istediğim tek bir şey var, o da babam” diyen genç bir kızın öyküsü…Hepimizin dikkatini çekmişti.

Oyuncağı elinden alınıp kocasının evine gönderilen çocuk gelinlerin ağızından yaşadıkları;

“13 yaşında, herkes okula giderken 30 yaşında bir adamla evlendirildim. Şahsı gördüğümde sanki benim babam gibi geldi. Yanına yaklaşamıyordum, gece olduğunda çok korkuyordum, odasına bile giremiyordum. Cinsel ilişkiyi bile bilmiyordum.”

“15 yaşında evlendim. Korkunç bir şey. Kız istendiği zaman derler ki yaşı küçük olsun, eğitelim. Mesela ben erkeklerin önünde ayağa kalkıldığını bilmiyordum. Bilmediğim için ilk tokadımı yedim. 16 yaşımda oğlumu kucağıma aldım. 23 yaşındaydım, eşim vefat etti. Hayatımda değiştirmek istediğim tek bir şey var, o da babam.”

Canına kıyan daha nice çocuk gelin haberleri yüreklerimizi parçalamıştı.

ODTÜ Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Yıldız Ecevit, çocuk gelirlerin en çok Orta Anadolu ve Doğu Anadolu’daki illerde görüldüğünü söylemişti.

Hacettepe Nüfus Etütleri Enstitüsü’nün Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’na göre 18 yaşın altında evlenen kadınların oranı yüzde 28!..

***

Gelişmekte olan ülkelerin bir çoğunda, kız çocukları daha ergenliğe girmeden evlenmek zorunda bırakılıyor.

Dünya üzerinde 15-19 yaş aralığındaki her 5 kızdan 1’inin genç yaşta evlendirildiği, bu evlilikler sırasında başlık parası alındığı ve bu çocukların kocaları tarafından zarar gördüğü tespit edilmiştir.

Hindistanda, kız çocuklarının yüzde 47’si 18 yaşından önce evleniyor.

Üstelik bu oran karşılaşılan en yüksek oran değil, popülasyonun büyüklüğü düşünülünce karşılaşılan en yüksek sayı.

Bangladeş, çocuk yaşta evliliği yasaklamış olmasına rağmen, bu konuda dünya üzerinde karşılaşılan en yüksek oranlardan birine sahip.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamında 18 yaşının altındaki her birey, çocuk olarak kabul edilir.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi zoraki çocuk evliliklerini yasaklamıştır fakat asıl sorun, bu bildirgede kaç yaşındaki çocuğun evlenmeye razı olabileceği açıkca belirtilmemiş, sadece yaşını doldurmuş her kadın ve erkeğin evlenebileceği belirtilmiştir.

***

“Onu gördüğümde gerçekten saklanmak istedim, onu görmekten nefret ediyordum.”

Bangladeş de bu sözlerle evliliğinin ilk günlerini anlatıyor Tahani, evlendiğinde kendisi henüz 6 (Altı), eşi ise 25 yaşındaymış.

2010 yılında, Afgan Sağlık Bakanlığı, 20-24 yaş arasındaki kadın ölümlerinin yüzde 47’sinin hamilelikle alakalı olduğunu, her iki saatte bir kadının bu tür nedenlerden öldüğünü tespit etmiştir.

Dünya genelinde, günde yaklaşık 39.000 kız çocuğu erken yaşta gelin oluyor.

1985 yılında Etiyopya’da ortalama evlilik yaşı 15 olarak tespit edilmiş, bundan yaklaşık 30 yıl sonra sonra, zaman içinde değişen yasalara ve halkın eğitim düzeyine bağlı olarak, ortalama evlenme yaşı 19’a kadar çıkmıştır.

Tanzanya’daki bir geleneğe göre; yaşlı ve zengin kadınlar, parayla  küçük bir kadın satın alıp kendilerine eş ilan edebiliyorlar.

Bu ilişkinin baskın tarafı olan yaşlı ve zengin kadınların uygun gördüğü erkekler, yaşça küçük olan kadınları hamile bırakmaları için özenle seçiliyorlar.

Diğer bir deyişle; bebek makinası olarak kullanılan bu kadınlar, ilişkiden meydana gelen bebeklerini, kendilerini satın alan kadına veriyorlar.

Kaliforniya’lı 13 yaşındaki genç kız Jesse Bender,

2011 Şubat ayında evden kaçmış ve ülke çapında FBI tarafından aranmaya başlanmıştır.

Amcasının evinde saklandığı anlaşılan Jesse’nin, kendisini Pakistan’a götürüp üvey babasıyla evlendirmek isteyen annesinden kaçtığı öğrenilmiştir.

***

‘Çocuk Gelinler’ para için kendilerinden yaşça kat kat büyük erkeklere, bilmedikleri ailelere, kimileri de belirsiz bir geleceğe gidiyor.

17 Şubat 1926′da TBMM tarafından kabul edilerek yürürlüğe giren ‘Medeni kanun’, Aile yapısında önemli değişiklikler meydana getirmiştir.

Kadınlar için bir milad olan bu Kanun ile mahkemelerde tanıklık yapma, miras ve boşanma konularında kadın ve erkek eşit hale getirilmiş, evliliklerde resmi nikah yapma
zorunluluğu getirilmiş, tek eşle evlilik esası benimsenmiştir.

Birden fazla kadınla evlenme kaldırılmıştır.

Yaş sınırı konulup, küçük yaşta evlilikler önlenmiştir.

Türk Medeni Kanunu hukuk düzenine geçişin belgesi, bir hukuk ve uygarlık devrimidir.

***

Anneler, babalar gerçekleştirdiği devrimlerle özgürce yaşayabileceğimiz bu cennet vatanı bize bırakan ,

Kurduğu Cumhuriyeti gençlere emanet eden…

Gerçek anlamda bir Dünya Lideri olan.

Ebedi önder, Gazi ‘Mustafa Kemal Atatürk’ü, çocuklarıza anlatın, öğretin…

Atatürk devrimleriyle eğitilen iyi yetişmiş çocuklar istikbaldir.

Cumhuriyet kadınları Atamızın emanetine sahip çıkıp, her alanda haklarını savunacak güçtedir.

‘29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız’ kutlu olsun…

Erhan Yurdayüksel

29.10.2021

Benzer yazılar